Dodaj do ulubionych  |  strona główna  
   
       
 

    NOCLEGI       REKLAMA       INFORMATOR       GALERIE      KONTAKT   

 
 
 

 

Atrakcje Turystyczne, Zabytki


Zespół Katedralny wpisany w 2005 r. na listę pomników historii Prezydenta RP

Najwspanialszym pomnikiem historii i zarazem największym obiektem zabytkowym Kamienia Pomorskiego jest katedra. Ufundował ją książę Kazimierz I. Pod koniec XV w. katedra otrzymała nowy ołtarz główny - gotycki tryptyk. Wnętrze katedry wzbogaciły barokowe organy (1669), ambona (1683), lektoryjna krata z ołtarzem przed prezbiterium (1684) oraz piękna krata wokół XIII-wiecznej chrzcielnicy kamiennej (1685).W podziemiach katedry chowano książąt zachodniopomorskich i biskupów kamieńskich. Od 1965 r. w zabytkowych wnętrzach katedry odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej.
 

Wirydarz katedralny. Wzniesiono go na początku XIV w. jest jedynym wirydarzem przykatedralnym w Polsce. W przeszłości służył do nabożeństw, procesji medytacji i publicznych pokut. Ze względu na egzotyczną zieleń, która go otacza, stanowi najbardziej cichy i malowniczy zakątek zabudowań katedralnych. Obecny wygląd wirydarz przybrał w 1881r. (wówczas odrestaurowano go). Obecnie na jego środku umieszczono granitową chrzcielnicę-studzienkę z XII w.
 

Skarbiec katedralny - W połowie XIV w. nad wschodnim skrzydłem krużganków dobudowano cztery gotyckie sale najstarszego według przekazów Jana Długosza i najbogatszego w Polsce skarbca katedralnego. Znajdowały się tu liczne dzieła sztuki gromadzone przez stulecia... Pod koniec ostatniej wojny wyposażenie skarbca wywieziono i uważa się je za zaginione. Obecnie w pomieszczeniach skarbca znajduje się muzeum przykatedralne.

Kamieńskie organy - Barokowe organy w katedrze kamieńskiej ufundował w 1669 r. ostatni po kądzieli z rodu Gryfitów książę pomorski Ernest Bogusław de Croy i Arechot. Konstruktorem i budowniczym organów był Michał Bergiel ze Szczecina. O wielkości instrumentu świadczą dane: 13 m szerokości, 9 m wysokości i 2660 piszczałek Koszt budowy wyniósł 4000 talarów. Pierwszy koncert odbył się w grudniu 1672 r. W czasie działań wojennych organy poważnie uszkodzono. Wyremontowano je w 1962 r. Przywrócono instrumentowi dawną świetność. Osiągnął ponownie 47 głosów i ma teraz 3300 piszczałek.

Dwór kurii biskupiej - Usytuowany jest przy placu katedralnym. Powszechnie nazywa się go pałacem biskupim. Z dokumentów wynika, ze w XIV - XVII w. służył jako siedziba kurii biskupiej.

 



Stare Miasto

Kościół św. Mikołaja - Wzniesiono go w XIV w. z cegły i niewielkiej ilości kamienia narzutowego. Pierwotnie był bezwieżną kaplicą szpitalną. W wyniku późniejszych zmian około XVI w. dobudowano nowe przęsło i charakterystyczną pięcioboczną wieżę.
 

Ratusz Gotycki - Ratusz powstał na przełomie XIII i XIV w., usytuowano go w centrum staromiejskiego rynku. Obecnie ratusz jest siedzibą Urzędu Miejskiego.

kamieniczki przy ul. Gryfitów, miejsce starego grodu obok Kościoła Mariackiego, punkt widokowy w Muzeum Kamieni z panoramą na zachowany średniowieczny układ urbanistyczny
 



Muzeum Kamieni

 
W Muzeum Kamieni w Kamieniu Pomorskim prezentowane są zbiory ciekawych minerałów, skamieniałości, a także eksponaty pochodzące z kosmosu. Przechadzając się po salach warto zwrócić uwagę na olbrzymie geody ametystów. Jednym z najciekawszych eksponatów jest gniazdo jaj dinozaura kaczodziobego, fragmenty skamieniałych kości prehistorycznych zwierząt, w tym kompletny szkielet dinozaura Deinonychusa, a także meteoryt Gibeon. W muzeum wyświetlany jest na bieżąco film pokazujący życie olbrzymich prehistorycznych gadów.

Muzeum mieści się w XIV wiecznej Baszcie Wolińskiej (1308r.) jedynej z ośmiu ocalałych. Dodatkową atrakcją jest taras widokowy, z którego można zobaczyć miasto (z wysokości doskonale rysuje się dawny kształt grodu) oraz jego okolice. Szczególnie interesujące są rozlewiska rzeki Dziwny z Zalewem Kamieńskim na czele oraz Wyspa Chrząszczewska. W jej pobliżu podziwiać można potężny Głaz Królewski, z którym wiąże się ciekawa legenda i od którego wywodzi się nazwa miasta.

MUZEUM KAMIENI W KAMIENIU POMORSKIM
Baszta i Brama Wolińska
ul. Słowackiego 1

godziny otwarcia:
wtorek - sobota od godz. 10.00 do godz. 18.00
niedziela od godz. 10.00 do godz. 16.00
w sezonie letnim czynne codziennie od 10:00 do 18:00


 



źródło: www.kamienpomorski.pl


    

 

 
 

MORENA 2007